שייטים כותבים

מאמרים, דעות והמלצות

מה הן התעלות מה זה בכלל שייט תעלות?

פתח דבר מאת: אברי אביב , מנהל חברת שייט ותיירות בע"מ

קצת היסטוריה ומידע כללי
קודם כל להסביר קצת בעניין התעלות עצמן. התעלות אלו נתיבי מים שנחפרו, באופן מלאכותי בכל רחבי אירופה, מטרת התעלות היתה הובלת סחורות וחומרי גלם ע"י ספינות נהר מיוחדות שניגררו ע"י סוסים מצידי התעלה. התעלות הראשונות נחפרו עוד בתקופת הרומאים. החפירות העקריות החלו במאה ה- 16. במאה ה- 18 כבר היתה רשת תעלות מרשימה ביותר שחיברה בין הערים והכפרים בכל רחבי אירופה. פיתוח מיוחד חל עם תחילת המהפיכה התעשיתית לאחר המצאת מנוע הקיטור שאיפשר הנעת הספינות בצורה יותר יעילה ובניית ספינות יותר גדולות להובלת סחורות ונוסעים גם לאורך הנהרות הגדולים של אירופה.  מעניין לציין שרשת התעלות והנהרות באירופה כיום מקשרת את היבשת לאורכה ולרוחבה - מהולנד בצפון ועד דרום צרפת והים התיכון בדרום  וכן ממערב איזור בריטני בצרפת והאוקינוס האטלנטי ועד מזרח אירופה והים השחור.
 
שייט התעלות והנהרות הופך לענף תיירות והנופש
במאה ה-19 עם פיתוח  רשת הכבישים ומסילות הרכבת ירדה חשיבותה של ההובלה בנהרות בתעלות ואת מקומה תפסה ההובלה היבשתית. רוב התעלות נשארו מיותמות ומוזנחות ללא שימוש, עד אשר לפני
כ-50 שנים היה מי שהבינו את הפוטנציאל הגלום בתעלות שבינתיים הפכו לאתרי טבע, עם צמחיה מפותחת יערות, בעלי חי, ציפורים ודגה לרוב. וכך החל עידן תיירות הנופש על המים. ספינות ההובלה המוזנחות שופצו והפכו ליאכטות נוסעים מפוארות, ניבנו ספינות פאר חדישות כמו מלונות צפים לשייט על הנהרות הגדולים של אירופה, ופותחו דגמי יאכטות עם כל הנוחיות לשימוש פרטי ומשפחתי שכל אחד יכול להשיט באופן עצמאי.
 
השכרת היאכטות מגיעה לישראל
בסמוך לבניית המרינה הראשונה ליאכטות בתל אביב בשנת 1974 נוסדה גם הסוכנות הראשונה להשכרת יאכטות בישראל, חברת שייט ותיירות בע"מ בתחילת קיומה עסקה החברה בהדרכת שייט ואירגון הפלגות מישראל לחו"ל. באחת מהפלגותינו להבאת יאכטה מאנגליה לישראל, הפלגנו בנתיב מקצר שחוצה את יבשת אירופה מהאוקינוס האטלנטי לים התיכון, זאת "תעלת המידי" המפורסמת .Canal du Midi
שם ניפגשנו לראשונה בנושא שייט התעלות שהתפתח באותו הזמן באירופה. ראינו משפחות עם ילדים משייטים להם להנאתם בין הכפרים הציוריים של אירופה, כאשר היאכטה משמשת "כבית צף". תוך טיולים רגליים או עם אופניים, ביקור בטירות מפוארות, אתרים מעניינים, מוזיאונים, פארקים וגני שעשועים לילדים.
 
במשך הזמן צורף ענף "שייט התעלות" למסגרת פעילות השייט של החברה. ענף זה זה צבר תאוצה גדולה בשנים האחרונות והמוני ישראלים גילו את היתרון והכייף בהשכרת יאכטה משפחתית לשייט פרטי.  
כיום לרשותינו עשרות בסיסי השכרה עם מאות יאכטות יפהפיות בכל ארצות אירופה: צרפת, אנגליה, הולנד, בלגיה, אירלנד, גרמניה, איטליה, צ'כיה, וספרד. היאכטות בעלות נוחיות מירבית למגורים, לזוג ועד 12 משתתפים, כוללות: תאי שינה זוגיים עם מקלחת ונוחיות צמודים, מטבחון פינת אוכל עם כל הכלים לבישול והגשה, מרפסת עליונה לנהיגה וצפייה בנוף...חשוב לדעת!  ברוב נהרות אירופה לא דרוש רישיון משיט להשכרת יאכטה, מקבלים הדרכה במקום ותוך זמן קצר כל אחד לומד להשיט את היאכטה.
אז בואו והצטרפו לחופשת השייט המלהיבה והמהנה של חייכם!
קליק על "טופס ההרשמה"   ואנחנו לשרותכם להסברים, הדרכה והזמנת היאכטה.
 
רשמים, חוויות וכתבות של לקוחותינו יתפרסמו בדפים הבאים. אתם מוזמנים לכתוב על טיולים שעשיתם או מתכננים לעשות. ביקורת, הצעות או שאלות, נא לשלוח אל:  info@medyacht.co.il
 
 
להתראות על המים,
בברכה,
אברי אביב
 
 
 
 

בחזרה לאינדקס כל המאמרים